Uzależniona Wróciła – Kolejny Zakątek Duszy (wywiad na portalu „Nad Zagożdżonką”)

01 czerwca 2016 r. na portalu „Nad Zagożdżonką” został opublikowany wywiad o tomiku poezji pt. UZALEŻNIONA Druga Część, książkę wydało wydawnictwo Ridero w dniu 15.04.2016r. w Krakowie.
Screenshot_2016-06-02-09-12-55-1

W dwa lata po debiucie literackim na ogólnopolskim rynku wydawniczym ukazał się drugi tomik poezji, którego autorem jest młoda poetka Agata Duma.

Minęło już dwa lata kiedy „Uzależniona I” przebojem wkroczyła w literacki świat. Była to poezja, która trochę trawiła duszę a autorka sama zmagała się z ciężarem świata. Teraz w „Uzależnionej II” poetka bardziej optymistycznie spogląda na otaczający rzeczywistość.

Agata Duma w „Uzależnionej II” a w zasadzie „Uzależnionej, Druga Część” bardziej optymistycznie podchodzi do otaczającego życia. Jednocześnie jak sama podkreśla poezja jest bardziej dojrzała.
Screenshot_2016-06-02-09-12-36-1
- Wiersze w „Uzależnionej II” są bardziej dojrzałe i literacko intensywniejsze. Niektóre z nich mają również krótszą formę. Na pewno są bardziej ciepłe  – mówi nam aktualnie młoda pionkowska poetka Agata Duma. Więcej w nich jest radości i naturalnego światła. Widać w ich radość i sens życia a otaczający świat nie jest przykryty ciemnym mrokiem zwątpienia.

Dziś przekonałam się, że chwila spędzona z kimś kto rozumie cię jest najcenniejsza – czytamy między innymi w wierszu „Spójrz”, który zalicza się do tej bardziej radosnej twórczości.

„Uzależniona, Druga Część” – to kontynuacja debiutanckiego tomiku poezji „Uzależniona”. W książce znajduje się trzydzieści osiem wierszy oraz dodatkowo siedem rysunków. Wiersze zostały napisane w latach 2010 – 2012.

- Aktualne wydanie na pewno jest odzwierciedleniem moich emocji. Różnych uczuć, dobrych i tych złych – mówi nam dalej Agata Duma.

- Budzę się rano z nadzieją, że może dziś jest ten dzień, kiedy uda mi się pokonać wszystkie wątpliwości – „Istnieje”
Screenshot_2016-06-02-09-12-42-1
„Uzależniona” to tryptyk. Pierwszy tom ukazał się w połowie 2014 roku. Drugi tom teraz trafia do rąk Czytelników. Na tom trzeci  miłośnicy sztuki Agaty Dumy będą musieli poczekać do przyszłego roku. Poetyckim spoiwem wszystkich trzech część jest wiersz „Uzależniona”.

- Zapadłą długa noc i nagle zrobiło się zimno. Wieczność zaczęła milczeć, Gdy tylko zgasło światło” – „Uzależniona”.

Mimo, że w najnowszym tomiku „Uzależnionej” mniej jest ciemnych wewnętrznych rozliczeń i mrocznych odniesień do codzienności to jednak poezji tej nie można porównać do sielskiego dworu soplicowskiego. To w dużej mierze i w dalszym ciągu poezja, która sięga mrocznych zakamarków duszy.

- Gdy nie możesz mi dać ani jednej rzeczy, o której marzę. I dłużej nie mogę ukrywać tej pustki. Więc zabierz to zimno, które jest we mnie – „Nostalgia”. Ten wiersz ma wspólny mianownik z literackim klimatem zaprezentowanym w pierwszym tomiku „Uzależnionej”.

„Uzależniona, Druga Część” pod względem artystycznym to nie tylko poezja. To także twórczy świat wyobraźni przedstawiony na obrazach. W tomiku znajdziemy ich siedem. Malowane akwarelą ale i kredką. Obraz „Przepaść” to bezpośrednie nawiązanie do tej bardziej mrocznej codzienności ale już „Słoneczko” plastycznie przenosi nas w świat nadziei i wiary w lepsze jutro.
Screenshot_2016-06-02-09-12-48-1

„Uzależniona, Druga Część” na rynku wydawniczym ukazała się dzięki wydawnictwu Ridero. Zdjęcie autorki na okładce jest dziełem siostry poetki Julii Duma z kolei fotografie zawarte wewnątrz książki wykonała Ewa Duma, która oczywiście jest również siostrą Agaty. Pod względem edytorskim w pewnej części praca ma charakter rodzinny. Warto jednocześnie zaznaczyć, że „Uzależniona” prawdopodobnie jeszcze w sierpniu tego roku trafi na rynek międzynarodowy. Jak poinformowała nas, bowiem autorka zarówno z pierwszego jak i drugiego tomu wybranych zostanie w sumie pięćdziesiąt wierszy. Zostaną przetłumaczone na język angielski i tak skomponowana całość trafi na ogólnoświatowy rynek literacki.

Obecnie „Uzależniona, Druga Część” dostępna jest w księgarni internetowej wydawnictwa Ridero:


https://ridero.eu/pl/books/uzalezniona_druga_

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>